Kolorowy zawrót głowy

koloryCoraz częsciej malując ściany w swoim domu korzystamy z połączeń różnych kolorów w obrębie jednego pomieszczenia. Dziś słów kilka o tym jak wspomóc się przy doborze kolorów.Dawniej z malowaniem mieszkania nie było większych problemów. W sklepie jeden czy dwa rodzaje farby, do tego gumowe wałki którymi nanosiło się wzór i sprawa była prosta. Od dłuższego czasu wybór mamy przeogromny a sklepowe półki uginają się od różnych farb we wszystkich możliwych kolorach. Zmieniła się też moda jeżeli chodzi o malowanie pomieszczeń. Dziś już niezbyt często maluje się cały pokój w jednym kolorze. Bardzo często ściany różnią się od siebie odcieniami bądź kolorami, dodajemy kontrastujące paski, wzorki, bądź malujemy ściany w dwóch różnych kolorach dzieląc je linią prostą, skośną bądź paskiem innego koloru.

Główny problem pojawia się jednak jeżeli trzeba wybrać pasujące do siebie kolory. Mając jakiś podstawowy zamysł np. 'chcę pokój w kolorze zielonym’ idziemy do sklepu i znajdujemy powiedzmy piękną pistacjową farbę, która urzekła nas swoim delikatnym odcieniem. Stojąc przed półką pełną farb bądź próbnikami kolorów staramy dobrać się coś, co będzie pasowało lub kontrastowało z naszym wybranym kolorem. Często nie mogąc wybrać nic ciekawego zdajemy się na łaskę obsługi sklepu co (niestety) często kończy się katastrofą gdyż sprzedawca o ile jako-tako zna się na farbach, ich składach, bazach i zastosowaniach – to niezbyt orientuje się w kolorystyce. Kończy się to tak, że przychodzimy do domu, malujemy… i płaczemy bo kolory pasują do siebie jak przysłowiowy piernik do wiatraka.

Pomocne może być tutaj narzędzie zwane „Color Matcher” dostępne pod tym adresem. Mając jakiś konkretny 'bazowy’ kolor można dobrać do tego pasujące kolory. Swój bazowy kolor należy ustawić korzystając z suwaków RGB pod paletą. Pozostałe kolory zostaną 'wyliczone’ i automatycznie się uaktualnią. Ze stronki tej bardzo często korzystałem do tej pory robiąc designy stron www. Okazało się, że bardzo dobrze sprawdza się również w planowaniu remontu pokoju – kolory dobrane na tej stronce bardzo dobrze do siebie pasują i świetnie się komponują.

Comments

comments