XI Piknik Archeologiczny RYDNO

Piknik Archeologiczny
Piknik Archeologiczny
Jeżeli macie dzieci, mieszkacie niedaleko „miasta cudów” Wąchocka, lub chcecie zorganizować dzieciakom jakąś atrakcję zapraszam was na mega fajne wydarzenie!Jak co roku w moim mieście organizowany jest piknik archeologiczny Rydno. W tym roku będzie to już 11 edycja tej imprezy. Jest ona inspirowana trwającymi już ponad 100 lat badaniami na terenie Rezerwatu Rydno. Archeolodzy odnaleźli wiele śladów naszych przodków z epoki kamienia, schyłkowego paleolitu i mezolitu. Głównie są to pozostałości kilkuset stanowisk osadniczych skupionych wokół kilku kopalni hematytu (barwnika koloru czerwonego), który w tamtych czasach był towarem drogim i poszukiwanym. Niektóre z przebadanych tu stanowisk miały kluczowe w skali europejskiej znaczenie dla poznania kultury ludzi żyjących w epoce kamienia.

W tym roku impreza odbywa się w dniach 21-24 maja. Wstęp jak zawsze jest całkowicie darmowy. Dwa pierwsze dni to „żywe” lekcje historii dla zorganizowanych grup szkolnych dzieci i młodzieży. Będzie można zapoznać się z życiem łowców-zbieraczy i pierwszych rolników neolitycznych. Dzieci dowiedzą się także, jakie były metody uzyskiwania ognia, jak wytwarzało się narzędzia z krzemienia itp. Jeżeli jesteś nauczycielem i chciałbyś zabrać swoją grupę na taką lekcję w terenie skontaktuj się z organizatorami w celu ustalenia harmonogramu uczestnictwa.

W sobotę oraz niedzielę w godzinach 10:00 – 17:00 Piknik może odwiedzić każdy. Tak jak w poprzednich dniach dowiecie się jak rozniecać ogień, będziecie mogli spróbować swoich sił w paleolitycznym „polowaniu” czy posmakować „pieczeni z mamuta”. W weekend program będzie wzbogacony również o plenerową wystawę, Piknikowe Kino, pieszą wycieczkę z przewodnikiem, pokazy grup rekonstrukcyjnych oraz konkursy i inne atrakcje.

Jeżeli nie macie jeszcze planów na weekend polecam wam gorąco wycieczkę do Wąchocka o odwiedzenie XI Pikniku Archeologicznego Rydno. Dajcie swoim dzieciom odpocząć od tabletów i telefonów na łonie natury ;-)

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie rezerwatu : http://www.rydno.com/

Comments

comments