Barszcz Czerwony, Żurek Śląski – Swojska Chata

barsz_i_zurekWiele osób nie wyobraża sobie świąt Bożego Narodzenia bez czerwonego barszczu. Inni nie mogą pojąć jak można zasiąść do niedzielnego obiadu bez czerwonego barszczu. Dziś w kategorii „polecam” dwa produkty.Zapewne wielu z was korzystało raz czy dwa z koncentratów barszczu lub gotowych zakwasów żuru. Oczywiście jest to w pełni zrozumiałe, po to zostały one wymyślone by posiłkować się nimi, gdy nie mamy czasu na gotowanie zupy od początku, czyli z buraków, lub nie mamy czasu, umiejętności bądź ochoty na wykonanie własnego zakwasu na żur. Zresztą nie każdemu taki prawdziwy, swojski żur smakuje, wolą zdecydowanie łagodniejsze w smaku sklepowe wersje. Najważniejszą zasadą, którą powinniście się kierować podczas zakupu to oczywiście czytanie etykiet oraz składu. Drugą dość ważną sprawą jest to, że zazwyczaj kupując taki produkt w proszku jesteście skazani na chemię. Glutaminian sodu na porządku dziennym i często inne kwiatki w stylu: inozynian disodowy, guanylan disodowy, dwutlenek krzemu, dioctan sodu czy rybonukleotydy disodowe.

Kupując barszcz czerwony w płynie, bądź płynny zakwas na żur już na starcie macie większe szanse na dobry skład (na chłopski rozum tłumacząc – prościej koncentrat zupy zamknąć w butelce niż w proszku), lecz jak zawsze etykietkę poczytać musicie, bo często producenci polepszają smak czy kolor używając różnego rodzaju środków chemicznych. Zdarzają się więc tak proste rzeczy jak zakwas na Żur pełne chemii i polepszaczy.

Dziś chciałbym polecić produkt, który można kupić w Biedronce. Żurek Śląski – koncentrat (skład: woda, mąka pszenna, płatki owsiane, czosnek) oraz Barszcz Czerwony (skład: wyciąg z kwaszonych buraków z czosnkiem, przyprawy) pod wspólną 'banderą’ Swojska Chata. Jak widać po składach – lista krótka – czyli taka jak być powinna. W produktach tych znalazło się jedynie to, co potrzebowało się w nich być i nic więcej. Niska cena również zachęca do kupna. Zdecydowanie polecam! I jeśli szukacie koncentratu Barszczu Czerwonego lub Żurku Śląskiego skierujcie swoje kroki w stronę Biedronki.

Comments

comments