Sok z brzozy (bzowina, oskoła)

brzozySok z brzozy – niemal cudowny napój, który można pozyskiwać wczesną wiosną. Reguluje przemianę materii, wzmacnia a także pobudza życiową energię. Niektórzy twierdzą, że leczy nawet raka.Ostatnio pisałem o syropie z klonów. Poruszając tematykę soków z drzew nie sposób pominąć soku z brzozy. Bzowina jest znana od dawna i używało się ją w wielu domach. Najlepsza oczywiście bezpośrednio z drzewa. Co w sobie zawiera ten boski napój? Błyskawicznie przyswajalny cukier, kwasy organiczne (jabłkowy i cytrynowy), witamin z grupy B, witaminę C, liczne sole mineralne, potas, magnez, fosfor, wapń, żelazo, miedź, aminokwasy. Dlatego dobrze go pić na wzmocnienie odporności. Idealnie też regeneruje po przebytym już przeziębieniu. Reguluje też przemianę materii. Podobno jest dobry nawet na bóle reumatyczne. Co ciekawe, sok z brzozy w medycynie ludowej od lat uważany był za lek zapobiegający powstawaniu raka, a szczególnie raka płuc. Powinni go więc pić nałogowi palacze. (Prawdopodobniej lepiej by im wyszło gdyby jednak rzucili palenie) Mimo, iż naukowo uwodniono jedynie właściwości uodparniające soku brzozy to nadal praktycy ziołolecznictwa wierzą w siłę antyrakową. Ponadto picie oskoły pomoże nam obniżyć poziom cholesterolu we krwi. To dzięki betulinie, organicznemu związkowi chemicznemu, który zapobiega odkładaniu się w żyłach i tętnicach blaszki miażdżycowej. Zawarte w oskole glikozydy wywołują w naszym organizmie szereg reakcji chemicznych, których skutkiem jest między innymi uśmierzenie bólu. Sok z brzozy sprawdza się najlepiej na bóle kostne, a przede wszystkim w wypadku dolegliwości reumatycznych.

Sok z brzozy można zakupić w sklepach ze zdrową żywnością lub pozyskać samemu. Jeżeli mieszkacie trochę dalej od miasta i spalin, lub macie możliwość udać się na wycieczkę w las gdzie rosną brzozy nie namyślajcie się długo. Odpowiednie pozyskiwanie soku nie wpływa negatywnie na kondycję drzewa, a my mamy pewność, że otrzymany sok jest świeży i zdrowy. Pasteryzowanie pozbawia soku niektórych składników, do tego cena bzowiny w sklepach Eko potrafi przerazić biorąc pod uwagę, że taki sam produkt możemy mieć niemal za darmo.

Do pozyskania soku musimy wybrać dobre drzewo – obwód pnia na wysokości 1,5 m od ziemi powinien być większy niż 20 cm. Drzewo powinno mieć już, więc kilkanaście lat. Musi być zdrowe i rosnąć daleko od szosy i miejskich zanieczyszczeń, co oczywiste. Pozyskiwać brzozowy sok można generalnie na dwa sposoby:

Poprzez nacięcie bądź nawiercenie pnia:

Pień nacinamy skośnie ku dołowi w literkę V a w zbiegu linii mocujemy patyk bądź wykałaczkę, po której sok będzie spływał do podwieszonego zbiornika. Metoda nacinania jest czasem dość trudna do wykonania, ponieważ starsze brzozy mają dość grubą korę, dlatego też, aby dostać się do soków należałoby ciąć dość głęboko, co może odbić się negatywnie na żywotności drzewa. Dlatego też można nawiercić w drzewie otwór na głębokość 2-4 cm i wkręcić kawałek stalowej nierdzewnej, bądź miedzianej rurki z przyczepionym gumowym wężykiem, który poprowadzi sok do zamocowanej na drzewie butelki. Można także w otwór wsadzić wężyk bezpośrednio, należy jednak dokładnie dobrać średnicę wiertła do wężyka, aby sok wypływał wężykiem do zbiorniczka, a nie dookoła wężyka. W taki sposób z jednego drzewa można pozyskać kilka litrów oskoły. Pamiętajmy jednak, że drzewo, z którego podbieramy sok to żywy twór, a nasze działanie może negatywnie wpłynąć na jego dalszy rozwój. Należy więc obchodzić się z drzewem delikatnie, nie wiercić zbyt głębokich otworów, i nie usuwać z drzewa kory. Jeśli to możliwe po pobraniu soków otwór pozostały w drzewie należy zasmarować maścią ogrodniczą i zabić kołkiem, wówczas okaleczenie nie szkodzi drzewu.

Metoda „na gałąź”:

Drugim sposobem jest pozyskiwanie bzowiny z gałęzi i jest ono chyba najwygodniejsze dla osób okazyjnie pozyskujących sok z brzozy. Ostrym sekatorem ucinamy gałąź skośnie. Końcówkę wsadzamy do plastikowej butelki i owijamy dokładnie taśmą klejącą tak by butelka wisiała na gałęzi. Taśma klejąca oprócz oczywiście trzymania naszego zbiorniczka na gałęzi zapobiegnie wchodzeniu do naszego płynu różnego rodzaju żyjątek. Poprzez gałąź będziemy pozyskiwać sok relatywnie wolniej niż z pnia, jednak metoda ta jest mniej inwazyjna i zagrażająca drzewu.

Podsumowanie
recipe image
Nazwa
Sok z brzozy
Opublikowano
Ocena
51star1star1star1star1star Based on 2 Review(s)

Comments

comments